Print Logo
Używasz starszej wersji przeglądarki, której nie obsługujemy w pełni. Twoje wrażenia mogą być gorsze, gdyż przywiązujemy wagę do wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności. Rozważ aktualizację swojej przeglądarki, jeśli masz problemy z używaniem naszej strony internetowej. Dowiedz Się Więcej
Szukamy więcej towaru! Kupujemy w
Kiedy produkt będzie dostępny
Opis

Krążki te wykonane są ze skarbu wydobytego z wraku S.S. Gairsoppa dzięki pracy Odyssey Marine Exploration.

SS Gairsoppa był brytyjskim statkiem handlowym, zbudowanym w 1919 roku, nazwanym prawdopodobnie cześć wodospadów Gersoppa w Indiach. Właścicielem statku była firma British India Steam Navigation Company Ltd z Londynu, używany był jako cywilny statek handlowy do czasu wojny, gdy zaczęto go używać jako statek towarowy do przewozu zaopatrzenia wojskowego.

W trakcie rejsu zaopatrzeniowego, rozpoczętego w grudniu 1940 roku, statek został załadowany sztabkami srebra, żeliwem oraz herbatą, wysłaną z Kalkuty w Indiach do Wielkiej Brytanii. Gairsoppa opłynęła Południową Afrykę na południowy Atlantyk, gdzie dołączyła do floty innych statków handlowych w porcie Freetown na Sierra Leone, dowodzonej przez kapitana Geralda Hylanda. Stamtąd statek miał popłynąć do Galway w Irlandii, gdzie ładunek miał zostać wyładowany.

Lecz niedługo po opuszczeniu Sierra Leone, flota dostała się w obszar mocnych wiatrów i fal na otwartych wodach Atlantyku. Gairsoppa miała małe zasoby węgla i zmuszona została odłączyć się od reszty flota, aby skierować się bezpośrednio do Galway. Nigdy tam nie dotarła.

16 lutego 1941 roku S.S Gairsoppa został zauważony przez niemiecki samolot Focke-Wulf Fw 200 i storpedowany przez niemieckiego U-boata U-101 17 lutego, dowodzonego przez Ernsta Mengersena, zatonął wraz z 85 osobami z załogi. 1 szalupa ratunkowa pod dowództwem drugiego oficera, R.H. Ayresa, została zwodowana z 6 członkami załogi, lecz jednak tylko Ayres został uratowany po tym, gdy szalupa zatonęła.

Przez prawie 70 lat Gairsoppa spoczywał na dnie morza, prawie 3 mile pod powierzchnią Oceanu Atlantyckiego, około 300 mil na południowy-zachód od wybrzeży Irlandii. Po kilku nieudanych próbach odnalezienia wraku, 26 września 2011 roku, firma z Florydy Odyssey Marine Exploration potwierdziła lokalizację Gairsoppy. Rozpoczęto wydobycie i na dzień 23 lipca 2013 roku wydobyto w sumie 61 ton srebra. Większość z wydobytego srebra (3 z 4 partii) to sztabki Dore próby 915.

To jest twoja szansa na posiadanie części historii. Z limitowanym nakładem wybitych krążków, z pewnością zostaną szybko wyprzedane.

This item may arrive in tarnished or used condition. Each round comes encapsulated.

Specyfikacje
3099
US
Sunshine Minting
Doskonałą nieobiegowa/Używana
999
US
Słowa "Certified Gairsoppa Shipwreck Silver One Troy Ounce .999 Fine Silver"
Widok SS Gairsoppa w latach 20tych XX wieku oraz słowa "SS Gairsoppa Sunk February 17, 1941"
2014
38.5
2.85
1.0000

SKU

3099

Kraj

US

Producent

Sunshine Minting

Stan

Doskonałą nieobiegowa/Używana

Czystość

999

Kraj Pochodzenia

US

Awers

Słowa "Certified Gairsoppa Shipwreck Silver One Troy Ounce .999 Fine Silver"

Rewers

Widok SS Gairsoppa w latach 20tych XX wieku oraz słowa "SS Gairsoppa Sunk February 17, 1941"

Pierwsze Wydanie

2014

Średnica (mm)

38.5

Średnia Grubość (mm)

2.85

Waga Metalu (ozt)

1.0000
Opinie